• SZKOLNY KONKURS FRAZEOLOGICZNY

• Wszyscy ich używamy. Jednych częściej, innych rzadziej. Niektórych nieświadomie, automatycznie, innych zaś celowo, z premedytacją. Źródło części z nich można z łatwością  określić, są też takie, które znalazły się w naszym języku nie wiadomo skąd. O czym mowa? O frazeologizmach, tak licznych w polszczyźnie.

O tym, że nie jest z nimi tak łatwo przekonali się uczniowie, którzy zgłosili się do udziału w Szkolnym Konkursie Frazeologicznym zorganizowanym przez nauczycieli polonistów i bibliotekę szkolną. Dla części uczestników był to twardy orzech do zgryzienia, ale znaleźli się tacy, którym poszło jak z płatka  i tym samym palma pierwszeństwa przypadła Szymonowi Gurgaczowi z klasy IIA. Dwa pozostałe miejsca na podium zajęły: Natalia Rachwał (klasa IIIA) – drugie miejsce i Weronika Kulon (klasa IB) – trzecie miejsce.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali punkty dodatnie z zachowania, zaś najlepsza trójka zyskała oceny celujące z języka polskiego i nagrody rzeczowe.

• DZIEŃ OTWARTY INSTYTUTU TECHNOLOGII ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO

•

W dniu 22 marca 2022 roku, uczniowie klasy 3B i 3Bg technikum – technik żywienia i usług gastronomicznych, pod opieką wychowawców, wyjechali do Rzeszowa na dzień otwarty Instytutu Technologii Żywności i Żywienia na Uniwersytecie Rzeszowskim.

W sposób profesjonalny i ciekawy zostali zapoznani z ofertą edukacyjną i możliwością kształcenia na kilku kierunkach związanych z żywnością i żywieniem.

Młodzież uczestniczyła w prezentacjach:  hali przetwórstwa mleka i laboratorium analiz mleka oraz hali przetwórstwa owoców i warzyw.

Uczniowie brali udział w zajęciach laboratoryjnych dotyczących prebiotyków w aspekcie technologicznym i żywieniowym oraz w zajęciach z napojów izotonicznych. Mieli możliwość samodzielnego wykonania napoju izotonicznego oraz oceny jego cech jakościowych.

Uczestniczyli w wykładzie „Leki z pszczelej apteki”, który oficjalnie otworzył dzień Technologa w Instytucie Żywności i Żywienia.

Na zakończenie pobytu na Uniwersytecie, obserwowali przygotowanie potraw kuchni molekularnej. Degustowali oraz samodzielnie wykonywali potrawy.

Magdalena Nawłoka

Marek Kufel

Zdjęcia z wyjazdu można zobaczyć w GALERII

• WYNIKI OLIMPIADY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

• W dniu 12 stycznia 2022 roku odbyła się sesja zimowa olimpiady z języka angielskiego OLIMPUS. Była to olimpiada ogólnopolska. W naszej szkole w olimpiadzie wzięło udział 22 uczniów z klas I, II oraz III liceum i technikum.

Arkusz składał się z 30 zadań, za które można było uzyskać max 60 punktów.

W tej sesji olimpiady trzech uczniów naszej szkoły uzyskało wysoką ilość punktów              i uplasowało się na szóstym, ósmym  oraz dziewiątym miejscu w skali całego kraju. Zostali oni nagrodzeni dyplomami laureata.

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uznania. Wśród nich dużą ilość punktów otrzymali: Raffaella Diurno - 1B, Antonina Jastrzębska - 1E, Daria Rachwał - 2E, Małgorzata Wacek - 2A, Natalia Kufel - 1A, Magdalena Bieda - 2F, Sylwia Podulka - 1A oraz Bartosz Głód - 1C.

Oto uczniowie z najwyższymi wynikami olimpiady:

Gurgacz Szymon  kl.2A      -  VI miejsce w Polsce, 55 punktów

Szczepek Kamil  kl.3Ag      -  VIII miejsce w Polsce, 53 punkty

Telesz Dawid  kl.1F             -  IX miejsce w Polsce, 52 punkty

CONGRATULATIONS!

• BIBLIOTEKA

• W bibliotece szkolnej pojawiło się kilka nowych tytułów z Waszej listy życzeń 🙂

Zapraszam 🙂